Реклама

Запитайте у юриста: як оподатковують перекази на карту і як за цим стежить податкова

помічник юриста ЮФ Kosovan Legal Group

Нещодавно в ЗМІ з’явилася інформація про обов’язковість сплати податку на доходи фізичних осіб (далі ПДФО) з переказів на банківські карти. Як взагалі оподатковуються ці операції і як це контролює податкова, розповідає помічник юриста ЮФ Kosovan Legal Group Ганна Холявка. 

Інформація про обов’язковість сплати податку на доходи фізичних осіб (далі ПДФО) з переказів на банківські карти спричинена внесенням змін до нормативно-правових актів щодо процедурних питань регулювання розкриття банківської таємниці. ЗМІ повідомляють, що громадянин України, який отримує на банківську карту грошові перекази (окрім отримання переказів від близьких осіб та в якості повернення позики) зобов’язаний відобразити такі доходи в податковій декларації та подати до податкової до 01 травня та до 01 серпня сплатити самостійно нарахований податок — 18% ПДФО та 1,5 військового збору.

Чи треба взагалі платити податки з переказів на банківські картки?

— Відповідно до пункту 1 ст. 164 Податкового кодексу України (ПК України) оподаткуванню підлягає будь-якій дохід нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (загальний річний оподатковуваний дохід). Перелік доходів, які становлять загальний річний оподатковуваний дохід, визначений невичерпним чином (підпункт 20 пункту 2 ст. 164 ПК України). Статтею 165 ПК України визначено перелік доходів, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу, однак спосіб отримання: готівкою чи на картку, не має для цього ніякого значення.

Отже, в правовому регулюванні оплати податку на доходи фізичних осіб в цьому плані змін не відбулося. Обов’язок сплати податку з отриманого доходу, в тому числі на карткові рахунки, існував і раніше.

Чому податкова про це не говорила та цим не займається?

Проблема застосування відповідної норми в адмініструванні (повнота нарахування податку, контроль за сплатою податку) надходжень на банківські карти полягає в тому, що адміністрування великої кількості дрібних податків буде перевищувати фактичне надходження від такого податку. Також податкова не може відстежити рух коштів, які здійснюються на банківських рахунках, через відсутність доступу до банківської таємниці та можливості отримання лише за обґрунтованих підстав, встановлених рішенням суду.

Чи передають банки інформацію податківцям?

— Банки не є податковими агентами, на яких покладається обов’язок нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку.

Рух коштів на банківських рахунках є банківською таємницею, яка розкривається у виключних випадках, встановлених законом України «Про банки і банківську діяльність». Зміни до відповідного Закону в частині встановлення нового порядку розкриття банківської таємниці не вносилися. Банки не розкривають банківську таємницю за запитом податкової. Відповідно до ст. 62 закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками виключно за рішенням суду. Податковій на письмову вимогу може розкриватися інформація тільки щодо наявності банківських рахунків у певної особи.

Таким чином, оподаткування доходу, отриманого на банківську карту, ПДФО було передбачено і раніше, це не є нововведенням. Однак на даний момент відсутній реальний податковий контроль та механізми відслідковування руху коштів на банківських картках.

Нещодавно НБУ прийняв постанову № 13 «Про затвердження Змін до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці». Що вона змінила?

— Постанова Правління НБ України № 13 від 31.01.2020 року «Про затвердження Змін до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці» дійсно надає право деяким правоохоронним органам, наприклад НАБУ, ДБР і ін., право отримання інформації про рух коштів у т.ч. на рахунках фізичних осіб, у випадку наявності кримінальних проваджень. Що ж стосується податкових органів, то відповідно до підпункту, а п. 4 ч. 1 ст. 62 Закону «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо фізичних осіб, що містить банківську таємницю розкривається банками податковій на їх письмову вимогу лише щодо факту наявності банківських рахунків і дане положення не було змінено Постановою НБУ № 13 від 31.01.2020 року.



Поділитись

 

Стежте за головними новинами агробізнесу в Україні та світі на Agravery.com , на сторінці Facebook , у Telegram або підпишіться на нашу розсилку, відправивши лист з темою "Розсилка" на [email protected] .

 

Реклама

Реклама

Реклама
Реклама