Що робити, коли податкову накладну не реєструють? Поради юриста

Аналіз судової практики розгляду справ щодо блокування накладних свідчить, що у своїй більшості адміністративні суди приймають рішення на користь платників податків, а не податкових органів.

молодший юрист Eterna law

У випадку отримання рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Реєстр), платник податків може оскаржити таку відмову в судовому порядку.

Так, відповідно до положень ст. ст. 19, 25  Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), спори стосовно оскарження відмови в реєстрації податкових накладних підсудні окружним адміністративним судам за місцем знаходження позивача або місцем знаходження відповідача.

Строк звернення до суду встановлюється в межах шести місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС України).

Рішення суду, прийняте за результати розгляду справи, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги (30 днів) всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано (ч. 1 ст. 255, ч.1 ст. 295  КАС України).

У випадку, якщо апеляційна скарга все ж була подана, то постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття (ч. 1 ст. 325 КАС України).

Крім цього, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки мають право оскаржити в касаційному порядку (30 днів) рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених КАС України (ч. 1 ст. 328, ч. 1 ст. 329 КАС України).

Аналіз судової практики розгляду справ зазначеної категорії свідчить, що у своїй більшості адміністративні суди приймають рішення на користь платників податків, а не податкових органів.

Найбільш поширеною підставою для визнання дій протиправними та скасування рішення комісії про відмову у реєстрації податкових накладних в Реєстрі є відсутність в рішенні комісії конкретної підстави для відмови в реєстрації податкової накладної (постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2017 по справі № 815/4238/17, постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.12.2017 по справі № 826/10751/17 та по справі № 826/10831/17).

Крім цього суди не приймають до уваги, як підставу для відмови комісії в реєстрації податкових накладних «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної» (постанова Одеського окружного адміністративного суду від 14.12.2017 у справі № 815/5631/17).

У свою чергу, платники податків, звертаючись до суду з указаним позовом, повинні надати суду усі необхідні документи, якими підтверджується реальність здійснення операцій по податковій накладній.

Таким чиним, спір з органами ДФС, найбільш вірогідно, буде+ пов'язаний саме із доказуванням реальності здійснення господарської операції.

Водночас, потрібно пам’ятати, що тягар доказування в адміністративному процесі покладається саме на відповідача, тобто на суб’єкта владних повноважень (ст. 77 КАС України).

Що стосується блокування реєстрації податкових накладних, то чинне законодавство не містить особливого порядку оскарження такого блокування, а тому воно здійснюється у тому ж порядку, що і відмова у реєстрації.

Окремо варто зазначити, що з 01.01.2018 набрав чинності Закон України від 07.12.2017 № 2245-VIIІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (далі – Закон № 2245-VIIІ).

Зазначеним законом скасовані положення п. 74.2 ст. 74 ПК України, якими передбачалося проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинки їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до нової редакції п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку і на підставі, визначеному КМУ. До затвердження такого порядку, зупинення реєстрації податкових накладних не буде здійснюватися.

Податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрація яких зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу з 1 грудня 2017 р до дня набрання чинності Законом № 2245-VIIІ і щодо яких платником податків після 1 грудня 2017 р подані пояснення та копії документів відповідно до п.п. 201.16.2 ст. 201 ПК України, реєструються в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку, що діяв до набрання чинності Законом № 2245-VIIІ ( п. 56 1 Закону № 2245-VIIІ).


Реклама

Реклама

Реклама

Реклама
Реклама